בית הבזלת והפורצלן

הר געש מתפרץ היה הדימוי שהוביל את האדריכלית שרי עוז בתכנון בית מגורים ייחודי שבלבו מטבח שכולו גרניט-פורצלן

 במרכזה של דירת המגורים שתוכננה לזוג בשנות ה-50 לחייהם נבנתה יחידת נגרות שלמה שחופתה כולה בגרניט-פורצלן בגוון כהה ודרמטי. זהו ספק מטבח, ספק רהיט, בעל נוכחות מרשימה החולש על לב הבית ומטשטש את הגבולות בין החללים, ועם זאת ממלא שלל תפקידים ופונקציות. חברת רגבה הייתה אמונה על הנגרות בבית כולו, החל מהמטבח הייחודי וכלה בחדרי השינה וחלל המגורים. שוחחנו עם האדריכלית שרי עוז ועם פנינה אמור, מנהלת סניף רגבה ברעננה, שליוותה את הפרויקט.

שרי, ספרי לנו על הפרויקט

הזוג שהבית תוכנן עבורו שוחרי תרבות ורוח שמרבים לטייל בארץ ובעולם. הם ביקשו ליצור לעצמם סביבה אהובה, שתמיד ייהנו לחזור אליה, שתהיה ייחודית, תסמל את העושר הטקסטוראלי שקיים בעולם. הם חיפשו “משהו אחר”, חף משיקולי אופנה, ונכנסו לתהליך פתוחים וסקרנים לגלות לאן יוביל. תפקידי היה לתרגם את שלל החוויות והדימויים שעלו בדרך לחלל מגורים מתפקד.

על גיבוש הקונספט העיצובי

אדריכלות היא תהליך של חיפוש החוקר את החלל, המיקום, התנועה, השפעות האור, ובחשיבות עליונה האדם שעבורו אני מתכננת את הבית וסיפורו האישי. ראיתי לפניי אתגר לפענח את תחושת הסגפנות והעוצמה של הטבע, וליצור חלל מרתק ומסקרן, משתנה ומתעתע, בעל איכויות ותחושת אינטימיות. היה לי חשוב לשחזר את הנופים והמרקמים שבעלי הבית חווים ונושמים בכל רמ”ח אבריהם: הבזלת הנוקשה מהרי הגולן לעומת רכות הטקסטורה המרהיבה של העץ האקזוטי שנבחר.

במרכז הרעיון התכנוני ניתנה חשיבות רבה לנושא ההסתרה, הרעיון של הר געש מתפרץ לא נתן לי מנוח ותורגם לגוש בזלת ענק במרכז הבית המכיל בתוכו פונקציות נסתרות רבות: ספרייה ופינת עבודה, שירותי אורחים ואזור למכשירי העבודה במטבח.

איך החלטת לשלב פורצלן בעיצוב?

בחיפוש אחר חומר מזוקק, שידמה את המראה והעוצמה של הבזלת, בחנתי חומרים שונים, עד שנחשפתי לפורצלן בטקסטורה וגוון שסיפקו מענה מושלם למראה שביקשתי. לפורצלן יתרונות רבים – הוא עמיד בפני שריטות וכתמים, אינו נשחק, עמיד בפני כימיקלים, בחום גבוה והוא אנטי בקטריאלי וקל לניקוי. לצד כל זאת הוא גם  קל ליישום על גבי לוחות MDF המתאימים לעבודת נגרות ועל גבי קירות.

פנינה אמור, שהייתה אמונה על הפרויקט מטעם מטבחי רגבה, מוסיפה:

“זהו פרויקט ייחודי בנוף האדריכלי בארץ, המביא תפיסה חדשנית של אסתטיקה ושימוש בחומר. את הגרניט-פורצלן מכירים בדרך כלל מעולם הריצוף והחיפויים, ואילו בפרויקט הזה הוא משמש כחיפוי לארונות ודלתות ואף למשטחי העבודה באי המרכזי, בשילוב עם עץ זית.

זהו בית שמזכיר תפירה עילית, הן במבחינת התכנון והן מבחינת הביצוע, עם פרטי גימור ברמה גבוהה ביותר, דבר שאינו מובן מאליו כשמדובר במוצר תעשייתי שמיוצר במפעל”.

Nava_01

תיאור הכותב

אין תגובות אל “בית הבזלת והפורצלן”

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם שדות חובה מסומנים *


*